راهنمایی جامع خرید تلویزیون ۳D-plasma-led-crt-lcd-Projection-Laser

تلویزیون LCD ،Plasma یا LED کدام مدل را بخریم؟پاسخ فوری: LED! (البته آخرین سری هر مدل و ۴۲ اینچ).

پاسخ کامل:

LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED ، نوع سه بعدی (۳D)  آن، کدام تلویزیون را بخرید؟!

کلمات بالا (LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED) را بارها بارها از زبان افرادی زیادی شنیده اید در این مقاله می خواهیم تکلیف این کلمات را برایتان روشنمطالب فوق از سایت رخ شاد برداشت گردیده است.

تلویزیون LCD ،Plasma یا LED کدام مدل را بخریم؟
پاسخ فوری: LED! (البته آخرین سری هر مدل و ۴۲ اینچ).

پاسخ کامل:

LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED ، نوع سه بعدی (۳D)  آن، کدام تلویزیون را بخرید؟!

کلمات بالا (LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED) را بارها بارها از زبان افرادی زیادی شنیده اید در این مقاله می خواهیم تکلیف این کلمات را برایتان روشن کنیم در صورتیکه که قصد دارید تلویزیون جدیدی بخرید پیشنهاد می شود این مقاله را بخوانید چون قرار است برای خرید آن پول زیادی بپردازند (اگر چه اخیراً خیلی ارزان شده! ) و دیگر اینکه امروزه تلویزیون با امکانات پیش روی ما مثل ماهواره، فیلم ها و دی وی دی های جدید با زیرنویس فارسی همزمان با کشور های بزرگ دنیا آن فقط با ۱۰۰۰ تومان قطعاً زمان زیادی پای آن خواهید نشست.

OLED

تلویزیون های OLED یا Organic Light Emitting Display که به آن دیگر LED می گویند، آخرین مدل تلویزیون با تکنولوژی پیشترفته بوده می توان گفت نهایت کیفیت تصویر را اراه می دهد، بدون شک از دو نوع رقیب خود یعنی LCD و  Plasma تصاویر و فیلم را با کیفیت بیشتری نمایش می دهند.
کنتراست این LED  ها به چند میلیون می رسند!! واقعاً اعجاب انگیزه و هیجان انگیز هستند. تعداد  رنگ هایی که نمایش می دهند از دو نوع رقیب  بعنی LCD و  Plasma  نیز بیتشتر است. تکنولوژی این نوع از تلویزیون ها  سبب شده که بتوانند این دستگاه ها نازک تر بسازند. تعداد پیکسل آنها هم بدون استثناء ۲ مگا پیکسل هستند. (بعنی FULL HD). فراوان شدن این تلویزیون های LED در بازار باعث شده مدل های LCD و Plasma  ارزونتر هم بشوند. یک کلام اگر در هزینه مشکل ندارید لطفاً LED بگیرید. البته با این مشخصات که:

 • قابلیت اتصال به فلش مموری یا هارد های اکسترنال یا پورتابل را داشته باشند، بعنی پورت  USB داشته باشد. چرا؟  شاید شما توانستید فیلم با کیفیت بلوری یا HD و یا FULL HD بدست بیاورید و بخواهید ببینید که کیفیت اینها چگونه هست؟! جون دستگاه های فعلی شما یعنی دی وی دی پلیر فعلی قادر به پخش این فیلم نیستند. البته از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ که مدیا پلیر آن آپدیت شده باشد (کد های ویژه برای نمایش فیلم با این کیفیت را نیاز دارند). تازه باید کابل HDMI هم تهیه کنید که قیمتی بین ۶ تا ۱۵ هزار تومان دارند.
 • توانایی اتصال به اینترنت را داشته باشند، هم به دلیل خواندن اخبار از طریق اینترنت که البته هزینه کمی دارد، چون بصورت آر اس اس (RSS) هستش، دوم شاید ما هم مثل بقیه کشورهای پیشرفته توانستیم از طریق سایت های معتبر فیلم های دلخواه خود را بصورت اینترنت ببینیم. مثلاً یه چیزی مثل همین قهره تلخ ولی از پیشرفته !!. یادمان باشد که بعضی از اتفاقات در مملکت ما ناگهانی رخ می دهد.
 • قابلیت پخش فایل های ویدئویی و عکس و موزیک از کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و هر وسیله ای که دارای آرم DLNA را دارد. بدین صورت که هم اکنون بسیاری از موبایل ها و بعضی از دوربین های عکاسی و … قادرند از طریق بی سیم به تلویزیون کانکت یا وصل شده و فایلهای ویدئویی و یا عکس هایی که شما در مهمانی یا عروسی یا پیک نیکی که رفته اید بلافاصیله بدون دردسر ببینید. خیلی جالبه نه!!

و وضعیّت Laser TV هم علی الرغم اعلام کیفیّت رنگ بالاتر و قیمت پایین تر از LCD ها خبری نیست و بهتر است شما هم فکرش را نکنید. پس تا اینجا این دو مبحث تکلیفش مشخص شده.و امّا Projection TV: بر اساس تکنولوژی دستگاه پروژکتور کار می کند که در سالن های اجتماعات استفاده می شود به جای اینکه دستگاه پروژکتور بیرون قرار بگیرد داخل تلویزیون قرار گرفته و  تصویر را بر پشت صفحه تلویزیون نمایش می دهد و اگر لامپ این پروژکتور هم بسوزد به راحتی تعویض می شود. امّا اصلاً برای منازل مناسب نیست چون کیفیّت تصویری پایینی دارد و مکان های بزرگ نمایشی مثل سالن فرودگاه ها و هتل های بزرگ تولید شده اند، بنا براین قید خرید اینگونه دستگاه ها بزنید.TFT

TFT چیست؟ تی اف تی یا TFT تکنولوژیی است که در شکل پیشرفته آن LCD را می سازند (Liquid Crystal Display). به عبارت دیگر وقتی صحبت از  TFT  می کنیم منظور همان LCD است که از موبایل گرفته تا لپ تاپ و سایر دستگاه هایی که صفحه نمایش دارند استفاده می شود. TFT اختصار Thin Film Transistor بوده، بدینصورت است که روی یک صفحه بسیار نازک و شفاف تعداد مشخصی از ترانزیستورها که نسبت مستقیم به ابعاد صفحه نمایش دارد قرار گرفته به نحوی که جهت روشنایی یک پیکسل یا نقطه نورانی، سه ترانزیستور جهت رنگ های آبی، سبز و قرمز تعبیه شده و با جریان الکتریکی متناسب با تصویری که قرار است نمایش دهد از عبور نورهای پشت زمینه خود که توسط لامپ فلورسنت یا مهتابی خودمان روشن شده جلوگیری، اجازه عبور کم نور و یا اجازه عبور کامل نور را  می دهد و آنچه که ما می بینیم حاصل ترکیب این عناصر است. یک نکته مهم که باید در نظر داشته این است که ترانزیستورها از خودشان نور ساطع نمی کنند بلکه جلوی منبع نور را گرفته یا اجازه عبور آنرا می دهد، و این نکته مهم و افتراق مهم تلویزیون های پلاسما است که خودشان نور ساطع می کنند.


امروزه از کلمه TFT کمتر استفاده شده به جای آن از کلمه LCD  بکار برده می شود. این موضوع  شاید به این خاطر باشد که TFT یک تکنولوزی است مثل کارت های  گرافیکی که با تکنولوژی aTi و nVida  ساخته می شوند و با مدل های مختلف مثل Radeon , Geforce توسط شرکت های مختلفی مثل MSI، Asus  ساخته و به بازار عرضه می گردند.
امّا CRT یا همان تلویزیون خودمان که از کلمات Cathode Ray Tube تشکیل شده و دیگر نیازی به توضیح بیشتر ندارد و ظاهراً مثل نسل دایناسورها که چند هزار سال پیش منقرض شده، این تلویزیون ها هم دارند به سرنوشت این دایناسورها دچار می شوند!

و امّا بحث اصلی این روزها بر سر خرید تلویزیون های LCD یا Plasma است.

تلویزیون های  پلاسما (Plasma): تلویزیون های پلاسما از تکنیک لامپ های فلورسنت یا مهتابی خودمان استفاده می کنند ولی به شکل بسیار پیشترفته؛ صفحه نمایش پلاسما از از فضاهای بسیار ریزی تشکیل شده بنام سلول که هر سلول خود از یک محفظه شیشته ای که داخل آن گاز نئون- زنون ( neon-xenon gas) پر شده تشکیل شده، حال متناسب با تصویر مورد نظر این گازهای داخل سلول ها که تعداد این سلول ها نیز متناسب با اندازه تلویزیون می باشند تحریک الکتریکی می شوند و به شیشه جدار خود که حاوی فسفر های سبز، قرمز، آبی است برخورد می کنند (ضربه می زنند) و ما حصل این واکنش ها  تصویری را می سازنند که ما می بینیم. اگر دقّت کرده باشید در تکنولوژی پلاسما خود سلول ها تولید نور می کنند ولی در LCD جلوی نور را می گیرند.

حالا می رسیم که LCD   بخریم یا Plasma:

برتری های تلویزیون Plasma نسبت به LCD:

 1. دراندازه های بزگتری تولید می شوند یعنی کمتر ۳۷ اینج ندارند (البته ۳۲ مدّت کوتاهی تولید شد) و هر چه  اندازه آن بیشتر می شود به نسبت، قیمت آن کاهش  می یابد.
 2. نسبت کنتراست بالاتری دارند بعبارتی دیگر رنگ سیاه را سیاه تر و سفید را سفید تر نشان می دهند
 3. کیفیّت رنگ بهتری دارند. (کنتراست بالاتر و شفافیّت بهتر)
 4. کیفیّت تصاویر متحرک و سریع در پلاسما بهتر است.

نقاط ضعف تلویزیون های پلاسما نسبت به LCD:

 1. حسّاس بودن به پدیده Burn-in of Static Images ( یعنی اگر تصویر بر روی پلاسما مدتی ساکن بماند تا مدّت ها اثرش بر صفحه نمایش می ماند، یا جا افتادگی تصویر).
 2. حرارت بیشتری تولید می کند (مصرف برق بیشتر دارند ۳۰ % بیشتر)
 3. سنگین ترند
 4. در مناطق مرتفع خوب کارآئی ندارد
 5. طول عمر کمتری دارند (پلاسما ۳۰ هزار ساعت اگر روزی ۸ ساعت تلویزیون نگاه کنیم ۹ سال عمر خواهد کرد ولی اخیراً تا ۵۰هزار ساعت تولید شده اند . ولی LCD (ال سی دی] ۶۰ هزار ساعت و اخیراً در LCD (ال سی دی) ۱۰۰ هزار ساعت هم تبلیغ شده)

نقاط قوّت تلویزیون های LCD نسبت به پلاسما:

 1. تولید حرارت کمتر( مصرف برق کمتر، ۳۰ درصد کمتر)
 2. نداشتن پدیده burn-in of static images
 3. نداشتن مشکل در ارتفاعات بالا
 4. روشنی بیشتر تصاویر

نقاط ضعف تلویزیون های LCD نسبت به Plasma:

 1. نسبت کنتراست کمتر
 2. ضعف در نمایش حرکات سریع مثل فوتبال و یا مسابقات ورزشی
 3. قیمت بالاتر در سایز های مشابه با پلاسما (مثلاً قیمت یک پلاسمای ۵۲ با ال سی دی ۴۲ اینچ برابری می کند)

نکات کلیدی بیشتر:

خوراک تصاویر در Plasma، تصاویر فول اچ دی (Full HD) است و این تصاویر یک مگاپیکسلی اند و این نکته مهمی است که کمی نیاز به توضیح بیشتری دارند. تصاویر یک مگاپیکسلی و اخیراً  LCD و  Plasma دو مگاپیکسلی آنرا تبلیغ می کنند فعلاً از طریق شبکه های تلویزیون کابلی و دوربین های فیلم برداری جدید قابل دسترسند (اینگونه دوربین ها بنام توانایی فیلم برداری Full HD معروفند و قیمیتی بالاتر از ۸۰۰ هزارتومان دارند و در بازار ایران نیز وجود دارند ولی کمی کمیاب هستند البته اخیراً فراوان شده و حتّی دوربین های عکاسی دیجیتال نیز به فیلم برداری FullHD نیز مجهز شده اند!).

کلیّه فیلم های دی وی دی (DVD) و کلیه تصاویر ماهواره ای که ما در ایران قادر به گرفتن آن هستیم (هر شبکه ای که فکر می کنید) و تصاویر شبکه های ایرانی خودمان حدود ۰٫۳ مگاپیکسل هستند (سه دهم)! (۶۴۰*۴۸۰=۳۰۷۲۰۰ پیکسل یا ۰٫۳ مگاپیکسل)، با یک مگاپیکسل و دو مگاپیکسل مقایسه کنید! تصاویر یک مگاپیکسل همان تصاویری هستند که در فروشگاه توسط این تلویزیون پخش می شود و تصاویر خیره کننده و رویایی دارند و بعد وقتی تلویزیون را خریده به خانه می بریم حالتان از کیفیّت ش به هم می خورد. حالا تلویزیون های LCD و Plasma جهت نمایش اینگونه تصاویر از طریق نرم افزاری این اختلاف پیکسل را جبران می کند تا تصاویر بزرگتری ببنیم.

تصاویر دیجیتالی: این نکته همیشه یادتان باشد تا زمانیکه وسیله اتصال تلویزیون شما به DVD Player شما و یا رسیور ماهواره (Reciever ) از کابل دو سیمی بنام کابل صوت – تصویر (Audio-Video) انجام می گیرد، تصاویر شما دیجیتالی نیست آنالوک است؛ این موضوع با خود شبکه هایی که دیجیتالی هستند مثل شبکه ۳ خودمان یا ۴ متفاوت است (این شبکه ها و بسیاری از شبکه های جهانی تولید و تدوین دیجیتالی هستند و ما تا زمانی که با کابل صوت و تصویر(Audio-Video) می بینیم آنالوک خواهد بود). امّا اگر از طریق سوکتی که دارای ۱۹ پین و بصورت مکعب مستعطیل است (مثل کابل پرینتر که به پورت پارالل وصل می شود و پین های زیادی دارند)  انجام می گیرد تصاویر شما دیجیتال است. این موضوع در کارت گرافیگ جدید که دارای خروجی دیجیتال و مانیتور های جدید که دارای ورودی دیجیتال هستند قابل فهم بیشتری است.

نکات مهم:

 • بنابراین با توجّه به دو بحث بالا، فعلاً در ایران تصاویر دیجیتالی از طریق ماهواره و فیلم های موجود نداریم. اگر این موضوع را کنار این مطلب که تصاویر تلویزیونی آنالوگ در تلویزیون های LCD بهتر نمایش داده می شوند و شفافیّت و کنتراست بهتری دارند می توانید تصمیم بگیرید که بهتر است تلویزیون های LCD بخریم. البته تلویزیون های   Plasma در صورتی که یک سینمای خانگی (Home Theater) با خروجی HDMI یا Component DVD داشته باشید ، تصاویر بسیار رویائی خواهید داشت.
 • Plasma خوراک HD است و LCD خوراک DVD و تلویزیون دیدن.
 • کیفیّت تصاویر آنالوگ در تلویزیون های بزرگتر از ۴۵ اینچ افت می کند این موضع یادتان باشد.
 • همیشه آخرین سری تولید یک تلویزیون  پلاسما یا ال سی دی را بخرید چون سری های قدیمی کنتراست کمتر، شفافیّت کمتر  و طول عمر کمتری دارند. کنتراست های فعلی حدود ۳۰۰۰ به ۱ هستند (گول اعداد ۱۰۰۰۰ به ۱ را نخورید آنها نرم افزاری هستند).
 • ظاهراً با توجّه  به پیشرفت تکنولوژی های LCD: هم از نظر کنتراست تصویر، شفافیّت تصویر، طول عمر و هم از نظر کاهش قیمت آن،  تلویزیون های Plasma  به پایان عمر خود نزدیک می شوند (البته شاید تا ۱۰ سال دیگر!).

شرکت های بزرگ هر روز LCD با اندازه بزرگتری تولید می کنند:

 • سامسونگ در سال ۲۰۰۵ LCD (الی سی دی) ۸۲ انیچی تولید کرد.
 • در سال ۲۰۰۶ شرکت LG و Philips مشترکاً LCD (ال سی دی) ۱۰۰ انیچی تولید کرده اند.
 • در سال ۲۰۰۷ شرکت Sharp، LCD  (ال سی دی ) ۱۰۸ انیچی تولید کرده اند.
 • بــزرگتـریــن تـلویـزیـون (LCD) جهـان تـوسـط شـرکـت (LUXIO)  در مارس ۲۰۰۷ ساخته گـردیــد. ایـن تـــلویزیون ۲۰۵ اینچ بوده و (HDTV) میباشد.


در نهایت این نکات مهم را هم در نظر داشته باشید:

 1. در حال حاضر در بعضی از کشورها تصاویر ماهواره ای بصورت مگاپیکسل یا HD هم پخش می شود. ولی در ایران تا امروز (۱۲ خرداد ۸۹ ) امکان دریافت آن وجود ندارد.
 2. هیج یک از سینمای خانگی (HOME Theater) فیلم با کیفیت میگا پیکسل (HD)، دو مگاپیکسل (FULL HD) را نمی توانند پخش کننند مگر اینکه آرم بلو ری را داشته باشند (البته قیمت اینها ظاهرن بالای ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارتومان هستند).
 3. در تهران بعضی از کانال های تلویزیونی ما مثلن کانال ۱ و دو و سه بصورت دی جی تال پخش می شوند ولی به معنی HD یا Full HD  نیستند.
 4. فیلم با کیفبت دی وی دی DVD به یک مگا پیکسل هم نمی رسد. بنابراین فیلم با کیفیت دی وی دی هم در اینگونه تلویزیون ها (LCD، Plasma و LED) چندان چنگی به دل نمی زنند. فیلم با کیفیت دی وی دی ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل هستند که ۳دهم پیکسل می شود. درمقایسه به یک مگاپیکسل یا دو مگایکسل.
 5. تلویزیون HD، یک مگاپیکسل بوده یا ۷۲۰ پیکسل هم معروفند. (HD=یک مگاپیک سل= ۷۲۰ پیکسل= ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل)
 6. تلویزیون FULL HD: دو مگاپیک سل وبده و یا ۱۰۸۰ پیکسل معروفند. (FULL HD= دو مگاپیک سل= ۱۰۸۰ پیک سل= ۱۰۸۹* ۱۹۲۰ پیکسل )
 7. حتی تلویزیون FULL HD هم به پای کیفیت تصاویر در سینما نیمی رسند!! عصانی نشوید. اگر این کیفیت را ۴ برابر کنیم به پای کیفیت فیلم در سالن های سینما می رسند راستی یادم رفت منظورم سینماهای ایرانی و فیلم های تکثیر شده با کیفیت بد حتی نوع ایرانی آن نیست.
 8. برای اینکه از کیفیت این تلویزیون ها لذت ببرید پیشنهاد می کنم یک سری فیلم یا موزیک ویدیئو از اینترنت دانلود کنید (البته باید ADSL داشته باشید)،
 9. اگر قصد خرید دوربین عکاسی یا فیلم برداری دارید حواس تان به توانایی آن ها در ضبط یا عکاسی با کیفیت HD و اخیرن با کیفیت FULL HD باشد.  حیف هست کمی بیشتر پول پرداخت کنید تا خاطرات با ارزش شما با این کیفیت ضبط شوند.
 10. حتی یک سری از دوربین های موبایل هم با کیفیت HD فیلم برداری می کنند. (واقعن جالبند!)
 11. در مورد تلویزیون سه بعدی یا ۳D هم بدانید: به نظر من این نوع تکنیک به درد سینما می خورد نه منزل، برای افرادی که صرع، میگرن، سردرد دارند بهتر است زیاد استفاده نکنند. برای هر نفر یک عینک نیاز هستش که البته یکی هنگام خرید این تلویزیون ها یک عینک رایگاه می دهند ولی برای بقیه اعضای خانواده باید مبلغ زیادی را بپردازید (چیزی بیش از ۱۵۰ هزار تومان برای یک عدد). به علت رقابت بسیار شدید بین شرکت های تولید تلویزیون، ساخت فوری آن بیشتر به خاطر عقب نماندن از سایر رقبا می باشد تا مفید بودن. تکنیک های سه بعدی دیگری هم در راهند که بدون عینک هستند.
 12. با توجه به خبرساز شدن تلویزیون های سه بعدی، بهتر است بدانید که تلویزیون های بنام  ۴K هم قرار است به بازار بیایند که کیفتی بیش از LED دارند یعنی ۴ برابر آن و معادل کیفیت پرده سینما.
 13. اما سر آخر! در مورد شهرستان بانه یک چیزایی رو شنیدم ظاهرن  تلویزیون های پلاسما، LCD و LED و سایراجناس  خیلی ارزونتری را می فروشند!!نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :