آشنایی با صفحات ال سی دی (کریستال مایع )

صفحات نمايشگر كريستال مايع (LCD)

نویسنده blUe MoOn   


صفحات نمايشگر كريستال مايع (LCD)

نویسنده blUe MoOn   

در اين نمايشگرها، هر نقطه از صفحه از يك لايه كريستال مايع محصور شده بين دو الكترود شفاف و دو فيلتر قطبي تشكيل شده است. همچنين ترانزيستورهاي خاصي، مسئول روشن يا خاموش كردن هر نقطه هستند.lcd02  

در صفحات LCD رنگي، هر نقطه از صفحه از 3 واحد، هر كدام با يك فيلتر رنگي (قرمز، سبز و آبي) تشكيل شده و لامپ هاي سفيد يا آبي روشن در پشت نمايشگر، ديدن آنها را در تاريكي ميسر مي كند.

با روشن شدن، كم رنگ شدن يا خاموشي هر واحد، مي توان تركيبي از سه رنگ اصلي را ايجاد كرده و در نهايت تصاويري با رنگ هاي بسيار متنوع توليد كرد.

در ساخت نمايشگرهاي LCD از دو نوع تكنولوژي استفاده مي شود. در انواع قديمي، هر پيكسل طي فرآيند بازيابي با آدرس سطر و ستون خود توسط مدارهاي الكتريكي فعال مي شود. اين نمايشگرها را Passive Matrix LCD مي نامند كه از زمان پاسخگويي بالايي برخوردارند و براي تلويزيون هاي صفحه گسترده كارايي مطلوبي ندارند.

امروزه از نمايشگرهاي Active Matrix استفاده مي شود. در اين تكنولوژي، با فعال شدن هر سطر تمام ستون هاي تصوير فعال شده و اين فرآيند براي تمام سطرها اتفاق مي افتد در نتيجه زمان بازيابي بسيار سريع و مدت پاسخگويي به طرز چشمگيري كم مي شود. اين مزيت ها به همراه كنتراست مطلوب و درخشش فوق العاده موجب رواج اين نمايشگرها شده است.

نمايشگرهاي LCD مزاياي فراواني دارند كه مصرف كم انرژي فقط يكي از آن هاست، اما معايب آن ها را هم نبايد ناديده گرفت. در حالي كه نمايشگرهاي CRT مي توانند در تمام رزولوشن ها تصاوير واضحي ارائه كنند، نمايشگرهاي LCD فقط در محدوده رزولوشن واقعي خود توانايي توليد تصوير شفاف را دارند و در خارج از اين محدوده، تصاوير تار يا غير واضح ديده مي شوند.

صفحات LCD در مقايسه با نمايشگرهاي CRT درخشش بالاتري دارند، اما نور پس زمينه تابيده شده از يك طرف موجب روشن ديده شدن نقاط سياه گوشه تصوير مي شود. در نتيجه نسبت كنتراست آن ها (نسبت درخشش سياه ترين و سفيدترين نقطه قابل ارائه) از نمايشگرهاي پلاسما كمتر است.

 پس از مدتي استفاده از نمايشگرهاي LCD ممكن است ترانزيستورهاي يك يا چند پيكسل بسوزد و حاصل آن بصورت نقاط سياهي روي تصوير ديده شود. البته غيرفعال شدن يك ترانزيستور معمولا موجب از كار افتادن نمايشگر LCD نمي شود. مقدار قابل قبول پيكسل هاي سوخته در بين كارخانجات مختلف فرق مي كند و همزمان با بالا رفتن استانداردهاي مصرف كنندگان، سازندگان هم استانداردهاي خاص خود را دارند برخي كارخانجات بزرگ ضمانت سوختگي پيكسل دارند و حتي با سوختن يك پيكسل در مدت زمان ضمانت، محصول را تعويض مي كنند.

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :