تحلیل و بررسی خرید تلویزیونهای تازه وارد

مریم عسگری

امروزه تلویزیون های lcd جزو پرطرفدارترین های بازار این کالاهستند و با توجه به کاهش شدید قیمت این کالا طی سال گذشته، lcd ها با میزان تقاضای بیشتری مواجه شده اند تا سایر نمونه های این کالا.

گستردگی استفاده از تلویزیون های lcd که به اعتقاد ابراهیم درستی، رییس اتحادیه لوازم صوتی و تصویری مرهون کاهش شدید قیمت ها و افزایش عرضه این کالا است باعث شده تا امروزه برخلاف سال های قبل تعداد بیشتری از مصرف کنندگان توانایی خرید تلویزیون های lcd را داشته باشند و به عبارتی قیمت ها در بازار متعادل شده است. فعالان بازار این کالا معتقدند، lcd ها در شرایط فعلی آنقدر محبوب شده اند که به سختی نمونه دیگری از این کالا مانند led می تواند جای آن را بگیرد.فعالان بازار، واردکنندگان و همچنین رییس اتحادیه لوازم صوتی و تصویری معتقدند، کاهش قیمت ها در بازار تلویزیون باعث شد این کالا جای خود را در بازار باز کند و به نظر نمی رسد led ها فعلا فرصتی برای رقابت با lcd ها داشته باشند. اگرچه هنوز زمان چندانی از ورود این تلویزیون های نسل جدید به بازار نمی گذرد، اما فعالان بازار تلویزیون و حتی گروهی از واردکنندگان این تلویزیون ها معتقدند تقاضای کم به رغم تبلیغات گسترده برای این کالا و جوایز متعددی که برای خریداران در نظر گرفته شده است هم نتوانسته کمکی برای افزایش فروش این تلویزیون ها باشد و همچنان lcd محبوب دل کاربران هستند.
سایزهای پرفروش
اتفاق جالبی که طی مدت اخیر در بازار تلویزیون افتاده است، تغییر سلیقه مصرف کنندگان نسبت به سایزهای این کالا است.
بر اساس اعلام فعالان بازار در حالی که طی ماه های گذشته (حدود شش ماه قبل) سایزهای 32 و 37 اینچ جزو پرفروش های بازار بودند، اینک این سایزهای 37 و 42 اینچ هستند که فروش بیشتری دارند. مدیر فروش شرکت بانیان الکتریک، در این باره می گوید، اگرچه تا قبل از این اکثر مصرف کنندگان از سایزهای 32 استقبال می کردند، ولی اکنون همان مصرف کنندگان که برای خرید مدل جدید به بازار مراجعه می کنند سایز بزرگ تری را انتخاب می کنند.
نادمی، مدیر فروش شرکت مهوار الکتریک نیز می گوید، در حال حاضر سلیقه مصرف کنندگان به سمت سایزهای بالا پیش رفته و اکثر مراجعین از سایزهای 42 اینچ استقبال می کنند.
فروشندگان نیز از افزایش تقاضا برای تلویزیون های ال سی دی 42 اینچ خبر دادند.
پرفروش ها
ظاهر زیبا، حجم کم و تنوع مدل و برند در زمینه تلویزیون های lcd، یکی از مهمترین دلایل جلب توجه مصرف کنندگان به سمت این تلویزیون ها شده است.
به گفته محمد یکتا، یک فروشنده لوازم صوتی و تصویری در خیابان جمهوری، تلویزیون های lcd که امروزه پرطرفدارترین تلویزیون های بازار به شمار می روند به شکل کاملا متفاوت نسبت به دیگر تلویزیون ها عمل می کنند. به گفته وی، در اکثر تلویزیون های lcd یک ماده رسانای شفاف روی یک طرح شیشه ای قرار گرفته و یک لایه دیگر روی آن را می پوشاند. بعد از این لایه، دومین لایه رسانا روی لایه های دیگر قرار می گیرد. با روشن شدن lcd یک میدان الکتریکی بین دو لایه ایجاد شده، تصویر نورانی می شود و در نهایت یک تصویر بسیار شفاف به وجود می آید. بدین ترتیب lcdها به منبع نور (لامپ تصویر) نیاز نداشته و سرعت واکنش تصویر در آنها بسیار بالا است. به گفته این فروشنده، تلویزیون های lcd دارای مزایایی هستند که عدم انعکاس نورهای مزاحم محیط، توان مصرفی کمتر، درجه تفکیک پذیری فوق العاده تصویر (resolution)، وزن کمتر، عدم سوختن پیکسل ها، طول عمر بیشتر و عدم انتشار اشعه های مضر برای چشم انسان برخی از آنها هستند، اما مهمترین مشکل lcdها عمر کوتاه آنها است. چون تلویزیون های lcd به طور متوسط 16 هزار ساعت عمر می کنند؛ در حالی که میانگین عمر تلویزیون های دیگر به سی هزار ساعت هم می رسد.
به هر حال با دلایلی که ذکر شد lcd ها در بازار پرفروش شده اند و در حال حاضر برندهای مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند که lg، sony، sharp، jvc،panasonic ،اsamsung و... جزو برند های پرفروش بازار هستند. فعالان بازار و واردکنندگان ، از کاهش قیمت مجدد این کالا طی ماه گذشته خبر دادند و دلیل این امر را ایجاد بازار رقابتی عنوان کردند.
پرفروش های ال جی
ال جی از برندهایی که سال ها است با محصولات دیجیتالی و صوتی و تصویری آن آشناییم. به گفته محسنی، یکی از مسوولان نمایندگی فروش این شرکت در خیابان جمهوری، مدل های lh500 و lh700 از خانواده ال جی فروش خوبی دارند که در دو سایز 42 و 37 اینچ به بازار عرضه شده اند و تلویزیون های مدل lh700 که از خانواده اسکارلت هستند در بازار فروش بالاتری دارند.
به گفته این فروشنده، تلویزیون های 37و 42 اینچ از مدل lh700 دارای ویژگی هایی چون، نسبت کنتراست 1:100000، تجهیز به بلوتوث، پورت usb، سنسور هوشمند بوده و یک تلویزیون full hd است. این تلویزیون ها به ترتیب با قیمت یک میلیون و 350 هزار و دو میلیون و 50 هزار تومان به فروش می رسند. مدل lh500 نیز تلویزیون 42 اینچ پرفروش دیگری از این خانواده است که کنتراست آن 1:50000 است. این تلویزیون full hd نیز به هوشمند، پورت usb، ورودی و خروجی های مختلف و.... مجهز است و با قیمت یک میلیون و 940 هزار تومان و ضمانت گلدیران به فروش می رسد.
سوپر اسلیم های جی وی سی
جی وی سی یکی از عرضه کنندگان تلویزیون است که ادعا می کند تنها عرضه کننده تلویزیون های فوق باریک super slim از نوع lcd در بازار است.
به گفته نادمی، مدیر فروش شرکت مهوار الکتریک، عرضه کننده تلویزیون های جی وی سی در بازار داخلی، مدل هایlt42dv1، lt42sz58 ، lt32ex19 و lt52jz79 از پرفروش ترین مدل های تلویزیون های جی وی سی در بازار داخلی طی مدت اخیر هستند که مدل 42dviاlt دارای ویژگی هایی چون وضوح تصویر 1920x1080 نقطه در اینچ و تیونر داخلی است. نسبت کنتراست این تلویزیون نیز 1:100000 است و به ورودی ها و خروجی های مختلفی مجهز است. این تلویزیون فوق باریک با قیمت دو میلیون و 900 هزار تومان به فروش می رسد.
مدل های s42sz58 , 32 ex 19 نیز تلویزیون های دیگری از این خانواده هستند که در بازار پرفروش هستند و به ترتیب با قیمت 790 هزار تومان و دو میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسند. وی همچنین به کاهش قیمت ها در بازار این کالاها طی ماه گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به ایجاد شرایط رقابتی در بازار واردکنندگان ناچارند قیمت ها را کاهش دهند.
پاناسونیک و پرفروش هایش
پاناسونیک را معمولا با تلویزیون های پلاسمایش می شناسیم ؛ اما با افزایش تقاضا برای تلویزیون های lcd، این برند نیز نمونه هایی از تلویزیون های lcd را وارد بازار داخلی کرده است. بر اساس اعلام شرکت بانیان الکتریک، نمایندگی فروش تلویزیون های این برند در بازار داخلی، در شرایط فعلی با توجه به ایجاد بازار رقابتی و افزایش حجم تولیدات قیمت ها در حد قابل توجهی کاهش یافته و طی دو روز گذشته قیمت تلویزیون های این برند در حد قابل توجهی (حدود200 تا 600هزار تومان) کاهش یافته است. این شرکت مدل های 42lz 80 و l37x10 را از تلویزیون های lcd پرفروش این برند طی ماه های اخیر معرفی کرد که به ترتیب با قیمت یک میلیون و 280 هزار تومان و 965 هزار تومان به فروش می رسند.
به گفته صالحیان، یکی از فعالان بازار، مدل 42lz80 یک تلویزیون 42 اینچ است که دارای ویژگی هایی چون وضوح تصویر 1920 × 1080 نقطه در اینچ، تجهیز به ورودی های hdmi ،mini d-sub 15-pin x 1 و ... است.
بانیان الکتریک همچنین مدل های p42s10، p42c10 و p50c10 و p50x10 را از تلویزیون های پرفروش پلاسمای این برند معرفی کرد که به ترتیب با قیمت 990 هزار تومان، یک میلیون و 180 هزار تومان، یک میلیون و 450 هزار تومان و یک میلیون و 645 هزار تومان به فروش می رسند.
برند ایرانی تمام عیار
مادیران به عنوان یک تولیدکننده بزرگ تلویزیون های lcd ایرانی با برند x.vision در ایران شناخته می شود که مدل های متنوعی از این کالاها را در سری های لوتوس و انیکس به بازار عرضه کرده است.
این تلویزیون ها که اکثر مراحل تولید آن در داخل کشور انجام می شود، در سایزهای 32، 40 و 46 اینچ در بازار موجودند.این نمایندگی ضمن معرفی lcdهای سری لوتوس ارکید به عنوان پرفروش های بازار، زیبایی ظاهر این تلویزیون ها را عامل فروش بالای آنها اعلام کرد. این نمایندگی مدل lc-32imf7 از سری لوتوس را که در رنگ های مشکی مات، مشکی براق و نقره ای به بازار عرضه شده اند را از تلویزیون های پرفروش این برند در بازار داخلی معرفی کرد که با قیمتی حدود 539هزار تا 559هزار تومان به فروش می رسند. تجهیز به پانل lcd ساخت کره جنوبی با درجه کیفیت+a، تجهیز به موتور پردازش تصویر، وضوح تصویر بالا، زاویه دید وسیع و ... برخی از ویژگی های تلویزیون های lcd این برند است.
شارپ ژاپنی پسند
sharp نیز یکی از برندهای پرفروش تلویزیون lcd در بازار داخلی است که طبق اعلام مادیران، نمایندگی فروش محصولات این برند یک محصول کاملا ژاپنی است که در سایزهای 32، 37، 42، 46، 52 و 65 اینچ به بازار داخلی عرضه شده است. تلویزیون های این برند که سهم 48درصدی از بازار خرید و فروش ژاپن را به خود اختصاص داده اند به عنوان انتخاب اول ژاپنی ها شناخته شده و معروف است. طبق اعلام مادیران وجه تمایز lcdهای sharp با اکثر برندهای موجود در بازار استفاده این برند از پانل های درجه a در ساخت lcdهایش است.
این نمایندگی ضمن معرفی مدل lc-52a83m به عنوان نازک ترین تلویزیون lcd جهان، قیمت آن را چهارمیلیون و 500هزار تومان اعلام کرد.
این تلویزیون full hd وضوح تصویری معادل دومگاپیکسل داشته و کنتراست آن 10000 است. وی همچنین مدل های lc-32 a37m
و lc- 42 a85 m را به عنوان تلویزیون های پرفروش شارپ در بازار داخلی معرفی کرد که به ترتیب با قیمت 740 هزار تومان و یک میلیون و 998 هزار تومان به فروش می رسند.
این سونی گران قیمت
سونی چه پیش از کاهش شدید قیمت ها در بازار تلویزیون و چه بعد از این اتفاق به عنوان عرضه کننده تلویزیون های گران قیمت مشهور است.
بر اساس اعلام انصاری، مسوول فروش یکی از نمایندگی های فروش شرکت بازرگانی ایران، طی مدت اخیر قیمت تلویزیون های ال سی دی سونی در حدود 50 تا 100 هزار تومان کاهش یافته است که علت این امر کاهش قیمت سایر برندها در بازار و ایجاد بازار رقابتی بوده است. وی مدل های v550 ، v400 و v450 را از تلویزیون های lcd پرفروش 40 اینچ سونی در بازار معرفی کرد که به ترتیب با قیمت یک میلیون و 730 هزار تومان، یک میلیون و 740 هزار تومان و یک میلیون و 970 هزار تومان به فروش می رسند.
وی همچنین مدل های 40 و 46 اینچ را از سری w550 به عنوان تلویزیون های پرفروش سونی معرفی کرد که به ترتیب با قیمت دو میلیون و 100 هزار و دو میلیون و 750 هزار تومان به فروش می رسند.مدل 40f 550 نیز به عنوان تلویزیون 40 اینچ پرفروش این برند در بازار معرفی شد که قیمت آن یک میلیون و 550 هزار تومان است.
سامسونگ پرتبلیغات
32b 470،40 b 580 و40b 570 نیز به عنوان تلویزیون های پرفروش سامسونگ در بازار داخلی معرفی شدند. طبق اعلام ایزدنیا، مدیر فروش شرکت حافظ پخش، عرضه کننده محصولات صوتی و تصویری این برند در بازار داخلی، قیمت تلویزیون های این برند طی ماه گذشته در حدود 2 تا 5 درصد کاهش یافته است

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :