بررسی سایز تصویر (هرچه مستطیل تر، پرفروش تر )

مریم عسگری

رشد استفاده از کامپیوتر، ارتقای سطح کیفی تجهیزات آن را نیز در پی داشته است، به طوری که طی سال های اخیر تجهیزات کامپیوتری، نه تنها لوکس و زیباتر شده اند؛ بلکه از استانداردهای بالاتر و تکنولوژی های برتری نیز بهره مند شده اند.

مانیتور یکی از تجهیزات کامپیوتری است که طی سال های اخیر با توجه به رشد قابلیت ها، عرضه مدل های پیشرفته و جدید به بازار، کاربردی دوگانه یافته و بسیاری از افراد، علاوه بر استفاده از این کالا برای انجام امور روزمره، ترجیح می دهند بسیاری از اموری که توسط تلویزیون انجام می شود را به مانیتورها واگذار کنند. این مساله با ورود مانیتورهای wide (صفحه عریض) به بازار که طی سال های اخیر شاهد حضور آنها در بازار هستیم، شدت بیشتری یافته است. اگر سری به مراکز خرید و فروش رایانه و تجهیزات آن بزنید، مانیتورهای مستطیل شکلی را مشاهده می کنید که ویترین فروشگاه ها را به خود اختصاص داده اند و عرصه را بر lcd های مربع شکل و همچنین مانیتورهای crt تنگ کرده اند. البته افزایش عرضه مانیتورهای صفحه عریض در کنار عواملی چون کاهش قیمت این مانیتورها نسبت به
lcd و crtهای معمولی و کارایی بیشتر آنها باعث شده است تا سلیقه و خواسته مصرف کنندگان با بازار همسو شود و مصرف کنندگان از مانیتورهای wide استقبال بیشتری داشته باشند تا نمونه های قدیمی. طبق اعلام مرادی یکی از فروشندگان مانیتور در پاساژ پایتخت، طی دو سال گذشته بازار به سمت استفاده از تکنولوژی wide پیش می رود و مانیتورهای معمولی در بازار کمتر متقاضی دارند.
به گفته این فروشنده، شرکت های تولید کننده نیز تولید مانیتورهای صفحه عریض را مد نظر قرار داده و از تولید lcd های معمولی کاسته اند.
نمایندگی های فروش و تولیدکنندگان نیز این گفته را تایید کرده و معتقدند باید مطابق با شرایط روز دنیا حرکت کرد و آنچه مطابق خواست و سلیقه
مصرف کننده است و قابلیت بیشتری دارد به بازار عرضه کرد.
بازار در دست صفحه عریض ها
طبق اعلام نمایندگی های فروش و تولیدکنندگان مانیتور، روند عرضه و همچنین تقاضا برای مانیتورهای صفحه عریض طی دو سال اخیر سیری صعودی داشته است و در مقابل قیمت این مانیتورها نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.
طوری که در سال 2007 سهم مانیتورهای صفحه عریض از بازار در حدود 34 درصد و در سال 2008 معادل 50 درصد بوده است و پیش بینی می شود این رقم در سال 2010 به 63 درصد برسد. همچنین روند عرضه و تقاضا برای مانیتورهای صفحه عریض
20 اینچ و بالاتر در سال 2007 معادل 81 درصد بوده است که این نشان دهنده توجه گیمرها، تصویر گران و ... به این مانیتورهاست.
طبق اعلام مادیران، عرضه و تولیدکننده مانیتورهای lgدر بازار داخلی، روند تولید مانیتورهای صفحه عریض در حدی رشد داشته است که در حال حاضر دیگر مانیتورهای 19 اینچ به بالا به غیر از wideنیست، چرا که نه تنها تکنولوژی به کار رفته در این مانیتورها کارآمدتر است، بلکه قیمت تمام شده مانیتورهای صفحه عریض برای تولیدکننده کمتر است، زیرا هنگام تراش دادن ماژول و تولید مانیتور، ماژول های wide ضایعات یا به اصطلاح پرتی کمتری دارند تا ماژول های lcdمعمولی.
بر اساس اعلام این شرکت، با توجه به استقبال از مانیتورهای صفحه عریض،تولیدکنندگان درصدد ارتقای سطح کیفی مانیتورهای wide برآمده اند و به همین منظور فرمت تصویر در مانیتورهای نسل جدید از 10×16 به 9×16 در حال تغییر است و در این صورت مانیتورهای نسل جدید مستطیل تر از قبل خواهند شد. این اقدام باعث می شود فضای خالی که در قسمت بالا و پایین مانیتورهای صفحه عریض موجود در بازار به چشم می خورد از بین برود و تصاویر واقعی تر نمایش داده شوند.طبق اعلام مادیران، طی سال های اخیر استقبال از مانیتورهای صفحه عریض، به علت قابلیت های زیادی که دارد در حد زیادی افزایش یافته است.مادیران مدل w2261v را از مانیتورهای صفحه عریض با قابلیت 5/21 اینچ lg معرفی کرد که به ورودی hdmi مجهز است و وضوح تصویر آن 1080×1920 است.
این مانیتور که با رنگ مشکی براق به بازار عرضه شده است، ظاهری زیبا دارد که این نشان دهنده توجه تولیدکنندگان به ظاهر و شیک بودن کالاهای تولیدی است. سام الکترونیک، عرضه کننده مانیتورهای samsung نیز در این باره گفت:ما از بانیان عرضه مانیتورهای صفحه عریض به بازار داخلی هستیم و در مدل های مختلفی نیز وارد بازار کرده ایم.
بر اساس اعلام این شرکت به دلیل تناسب طول و عرض در مانیتورهای wide، هنگام برش پنل تعداد بیشتری پنل را می توان برش داد و به همین دلیل قیمت تمام شده پنل های wide کمتر از پنل های معمولی است، بنابراین خرید یک مانیتور 19 اینچ wide که قیمتی همسان با یک مانیتور 17 اینچ lcd معمولی دارد به صرفه تر است.
این شرکت مدل های nw1632، nwx1943، bm1943 و t1900 را از مانیتورهای با قابلیت و جدید صفحه عریض سامسونگ معرفی کرد. حسینی کارشناس فروش شرکت تاتونگ، عرضه کننده مانیتورهای etig و xirox نیز از حرکت سریع شرکت های تولید کننده به سوی تولید مانیتورهای wide خبر داد و گفت: استقبال از مانیتورهای صفحه عریض در حدی بوده است که شرکت تاتونگ از میان 8 تا 9 مدل مانیتور قابل عرضه به بازار تنها دو تا سه مدل را به مانیتورهای lcd معمول اختصاص داده است و مابقی مانیتورها wide هستند. این شرکت نیز مدل h181w را از مانیتورهای wide با قابلیت و جدید برند etig معرفی کرد. این مانیتور 5/18 اینچی با قیمت 169هزار تومان به فروش می رسد.
این در حالی است که مانیتور 17 اینچ معمولی این شرکت با قیمت167هزار تومان به فروش می رسد. به گفته حسینی، کارشناس فروش این شرکت، استقبال از مانیتورهای wide باعث کاهش عرضه مانیتورهای lcd معمول شده است. طاهری، مدیر فروش شرکت ایران نارا، نمایندگی فروش مانیتورهای benq نیز مانند سایرین می گوید، به طور کلی تکنولوژی تولید مانیتورها مانند تلویزیون ها از سمت lcdهای معمولی به سوی wide پیش رفته است و علت هم قابلیت های زیاد مانیتورهای wide است. به گفته وی در حال حاضر ایران نارا تنها یک مدل مانیتور lcd معمولی در سبد محصولات خود دارد آن هم مدل e700 است که یک مانیتور 17 اینچ است و با قیمت 175هزار تومان به فروش می رسد. البته به این مبلغ رقم صد درصدی مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می شود.
به گفته طاهری استقبال از مانیتورهای صفحه عریض بسیار خوب است، ولی شرکت های دولتی هنوز استفاده از مانیتورهای معمولی را ترجیح می دهند که علت هم مشخص نیست.
چرا صفحه عریض
دید وسیع و طبیعی تر، افزایش بهره وری، قیمت مناسب و مقرون به صرفه و قابلیت های کاربردی فراوان از دلایلی است که باعث حرکت شرکت های تولید کننده به سمت مانیتورهای صفحه عریض شده است و این همان نقطه تمایز مانیتورهای wide و lcd معمولی هستند.
طبق اعلام تولید و عرضه کنندگان مانیتور، دید در مانیتورهای صفحه عریض وسیع تر از مانیتورهای معمولی است و زاویه دید به میدان دید طبیعی انسان نزدیک تر است. به این ترتیب کاربران مانیتورهای wide هنگام کار راحت تر هستند. طبق اعلام سام الکترونیک، مانیتورهای wide برای برنامه های حسابداری، excel، تماشای فیلم، بازی های رایانه ای، جست و جو در اینترنت و باز کردن پنجره های مختلف و کار در ویندوز ویستا و xp مناسب هستند، چراکه این مانیتورها با فضای افقی بیشتر به کاربران فضای بیشتری برای کار می دهند.
یک اشتباه در مورد مانیتورهای صفحه عریض
اگر از کاربران مانیتورهای صفحه عریض (wide) هستید حتما با این مشکل مواجه شده اید که تصاویر در این مانیتورها کشیده تر به نظر می رسند، اما این مشکل از مانیتورهای wide نیست. طبق اعلام مادیران، نمایندگی فروش مانیتورهای lg، مانیتورهای صفحه عریض تصویر را همان طور که هستند نشان می دهند و از این نظر تفاوتی با مانیتورهای معمولی ندارند و این مشکل ناشی از عدم تنظیم رزولوشن مانیتور است، پس با تنظیم درست رزولوشن مانیتور (وضوح تصویر) نه تنها تصویر کشیده نخواهد شد، بلکه نسبت به مانیتورهای معمولی تصویر بهتری ارائه می شود. طبق اعلام مادیران، بهترین رزولوشن برای مانیتورهای 16 اینچ 768×1360 نقطه در اینچ، برای مانیتورهای 17 و 19 اینچ 900×1440 نقطه در اینچ، برای مانیتورهای 20 و 22 اینچ 1050×1680نقطه در اینچ، برای مانیتورهای 24 اینچ 1200×1920 و برای مانیتورهای 30 اینچ معادل 1600×2560 نقطه در اینچ است. پس اگر رزولوشن مناسب را انتخاب کنید تصویری به وضوحی آینه خواهید داشت.
نکاتی برای خرید مانیتور lcd
1 - هدف خود را از انتخاب مانیتور مشخص کنید. اگر از مانیتور برای انجام اموری مانند تماشای فیلم، کار در برنامه های حسابداری، excel و ...، انجام بازی های رایانه ای را دارید می توانید به سراغ مانیتورهای صفحه عریض رفته و از بین مدل و سایزهای مختلف آن، یکی را انتخاب کنید. چراکه مانیتورهای صفحه عریض (wide) فضای افقی بیشتری را در اختیار کاربران می گذارد.
2 - توجه به سایز مانیتور نیز نکته دیگری است که باز هم به نوع کار کاربران بستگی دارد. مانیتورهای سایز بزرگ معمولا برای تماشای فیلم و بازی های رایانه ای و فعالیت های گرافیکی مناسب تر هستند.
3 - توجه به رزولوشن (وضوح تصویرشدت روشنایی، نسبت کنتراست و تعداد رنگ های قابل نمایش نکته قابل توجه دیگری است که در صورت عدم توجه به این موضوع تصویر وضوح، شفافیت و روشنایی موردنظر را ندارد.
4 - هنگام انتخاب مانیتور به اتصالات مانیتور مانند پورت های ورودی و خروجی و قابلیت های دیگر آن مانند تجهیز به موتور پردازش تصویر، اسپیکر و ... نیز توجه داشته باشید.
5 - مانیتور را با ضمانت نامه معتبر خریداری کنید تا در صورت بروز مشکل، سرگردان نشوید.

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :