راهنمای خرید تلویزیون . شهریور 94

>>> تاریخ انشتار پست :دوشنبه 16 شهریور 1394

بدون شک فروشندگان کمي پيدا مي‌شوند که منافع خريداران را بر منافع شخصي خود ترجيح بدهند؛ البته بهتر است فعلا به دنبال چنين افرادي نباشيد چون داريد وقت خود را تلف مي‌کنيد، امروز قرار است شما را با چند نکته آشنا کنم که به وسيله آن مي‌توانيد تلويزيون (اعم از LCD-LED-Plasma) بهتري را خريداري کنيد. مهم‌ترين فاکتورها در انتخاب تلويزيون را بشناسيد:

رزولوشن صفحه

شايد فکر کنيد که هرچه رزولوشن صفحه و در نتيجه چگالي آن بالاتر باشد، تلويزيون تصاوير بهتري را به شما نشان خواهد داد، اين گفته تا حدودي درست است اما در صورتي که محتواي مناسب با وضوح مربوطه را داشته باشيد، به عنوان مثال اگر شما يک تلويزيون 4K داشته باشيد که قصد داريد با آن شبکه‌هاي تلويزيوني ايران که معمولا از اچ‌دي (آن هم فقط يک کانال) فراتر نمي‌روند را ببينيد، تفاوت خاصي را در خروجي تصوير نسبت به تلويزيون‌هاي اچ‌دي معمولي مشاهده نخواهيد کرد. اين موضوع در رابطه با ديگر رزولوشن‌ها نيز صادق است، بنابراين زياد خود را درگير اعداد نکنيد و تلويزيون مناسب با نيازتان را خريداري کنيد.

زاويه ديد

زاويه ديد در تلويزيون‌هاي صفحه‌تخت معمولا 178درجه است، بنابراين از خريد تلويريون‌هايي که زاويه ديد کمتري دارند خودداري کنيد. در رابطه با تلويزيون‌هاي خميده مقداري اعداد متفاوت هستند و معمولا اين تلويزيون‌ها براي خانه‌هايي پيشنهاد مي‌شود که تعداد افرادي که براي ديدن تلويزيون کنار يکديگر قرار مي‌گيرند، کم باشد تا بتوانند در نقطه کانوني آن جاي بگيرند، البته هرچه اندازه صفحه‌نمايش بزرگتر باشد تعداد افراد بيشتري در نقطه کانوني آن جاي خواهند گرفت.

کنتراست

در يک جمله کنتراست به معني ميزان تفاوت سياه‌ترين پيکسل، نسبت به سفيدترين آنهاست و طبيعتا هرچه مقدار آن بالاتر باشد تصوير شفاف‌تر و واضح‌تر ديده مي‌شود. البته کنتراست‌هاي بالاي 1:500000 بيشتر جنبه تبليغاتي دارند تا کاربردي.

مشخصات پردازشي

اين که چرا بايد تلويزيون اسمارت بخريم امري است که بيشتر جنبه سليقه‌اي دارد تا کاربردي، چون اولا تعداد افرادي که از اين قابليت‌ها استفاده مي‌کنند بسيار محدود است، ثانيا بيشتر امکانات ارايه شده در اين تلويزيون‌ها با خريد يک دانگل‌کروم يا وسيله‌اي مشابه با قيمتي بسيار ارزان‌تر در تلويزيون‌هاي معمولي نيز قابل‌دسترس خواهد بود، به هرحال براي خريد تلويزيون هوشمند بهتر است سراغ آنهايي برويم که مشخصات بالاتري دارند، مثلا داراي پردازشگر گرافيکي قدرتمندتر يا تعداد هسته‌هاي پردازنده بيشتري هستند.

کيفيت صدا

کيفيت صدا در تلويزيون‌هاي فلت به هيچ عنوان مناسب نيست؛ بنابراين به‌دنبال کيفيت صداي مناسب نباشيد، اين امر به اين علت‌ است که اکثر تلويزيون‌هاي LED-LCD به دليل ضخامت کم خود نمي‌توانند اسپيکرهاي حرفه‌اي داشته‌ باشند و معمولا در تمامي آن‌ها کيفيت صدا از سطح‌ متوسط بالاتر نمي‌رود، بنابراين براي داشتن صداي بهتر مي‌بايست به سراغ خريد بلندگوهاي حرفه‌اي‌ و مجزا برويد.

خود را درگير برندها نکنيد

تعصب بيجا روي يک برند خاص نه‌تنها به خريد شما کمک نخواهد‌کرد بلکه گزينه‌هاي محدودتري را براي انتخاب باقي مي‌گذارد، بنابراين تعصبات بي‌جا روي خريد حتمي يک برند را دور بيندازيد. در ابتدا براي خريد تلويزيون بهتر است سراغ توليدکنندگان بزرگي هم‌چون سامسونگ، ال‌جي، سوني يا پاناسونيک برويد اما بدانيد کيفيت آن‌ها نيز تفاوت فاحشي با مارک‌هاي غير معروف ندارد (به خصوص براي تماشاي کانال‌هاي تلويزيوني)؛ پس براي مرحله بعدي مي‌توانيد به سراغ برندهايي همچون TCL-XVision-SANAM و… نيز برويد.

چند نکته کوچولو!

– تفاوت خاصي بين يک‌کابل HDMI ده‌هزارتوماني و يک کابل 100هزراتوماني وجود ندارد پس‌لطفا پول خود را دور نريزيد.

– بيشتر تلويزيون‌هاي جديد مجهز به گيرنده‌ديجيتال‌داخلي هستند پس مواظب‌باشيد فروشندگان يک ست‌تاپ‌باکس خارجي را به‌همراه تلويزيون به‌شما نفروشند.

– براي دريافت تلويزيون‌ديجيتال داشتن يک آنتن‌ معمولي کافي است پس خوب دقت‌ کنيد پول‌ بيهوده بابت خريد آنتن‌هاي گران‌ قيمت ندهيد.

– داشتن گارانتي براي تلويزيون خوب است اما الزامي نيست، چون معمولا تمامي تلويزيون‌هاي LED يا LCD کيفبت ساخت و عمر خوبي دارند و به‌ندرت به گارانتي نياز پيدا مي‌کنند.

– لطفا در خريد يک تلويزيون ابعاد خانه خود را نيز در نظر داشته باشيد، به عنوان مثال خريد يک تلويزيون 85 اينچي براي يک اتاق 40 متري به هيچ عنوان مناسب و عاقلانه نيست!