Active با Cinema 3D-Passive مقایسه سیستم سه بعدیمطالعات جدید مقایسه نمونه های مختلف عینک های ۳بعدی که شامل فعال(Active) و انفعالی(Passive) است را به ما نشان می دهد، این مطالعات بیان می کند که عینک های انفعالی کیفیت تصویر بهتری نسبت به فعال دارند، خودم شخصا از این نتیجه متعجب زده شدم زیرا تا قبل از این، عینک های فعال عملکرد بهتری داشتند..


1x1.trans برتری تکنولوژی Passive نسبت به Active در تلویزیون های سه بعدی

البته خیلی از مطالبی که در سایت ها اطلاعاتی خبری می بینید این موضوع را تکذیب کرده اند!

مطالعات جدید مقایسه نمونه های مختلف عینک های ۳بعدی که شامل فعال(Active) و انفعالی(Passive) است را به ما نشان می دهد، این مطالعات بیان می کند که عینک های انفعالی کیفیت تصویر بهتری نسبت به فعال دارند، خودم شخصا از این نتیجه متعجب زده شدم زیرا تا قبل از این، عینک های فعال عملکرد بهتری داشتند.1x1.trans برتری تکنولوژی Passive نسبت به Active در تلویزیون های سه بعدی

در این مقاله برسام سعی می کند با استفاده از نتایج آزمایشات علمی، نتایج بررسی های شخصی فنی و همینطور اتفاقاتی که در واقعیت می افتد به شما در انتخاب نوع تلویزیون سه بعدی کمک کند.

اگر علاقه زیادی به تلویزیون های ۳بعدی دارید به شما اطمینان می دهم که این مقاله ارزش خواندن را دارد، بذارید اول یک خلاصه ای بیان کنم:

بر اساس آزمایشگاه های وسیع و تست های مختلف مقایسه عینک های ۳بعدی فعال و انفعالی نشان می دهد که عینک های انفعالی به طور قابل ملاحضه ای تصاویر ۳بعدی را بهتر نشان می دهد، کنتراکس و سنس ۳بعدی ، تیزی(Sharpness) و در کل، تصاویر با کیفیت از دیگر مشخصه های عینک فعال است، آزمایش ها در ۲ کمپ به اجرا آمده است.

از کمپ تلویزیون های انفعالی Soneira بر روی LG 47LW6500 و Vizio E3D470VX و از کمپ فعال بر روی Samsung UN46D7000 و Sony KDL-46HX729 تست انجام داده است، همه این تلویزیون ها LCD می باشند به جز Vizio که از LED Backlight استفاده می کند. Soneira در تست خود از تلویزیون های Plasma استفاده نکرده است اما بیان می کند که تلوزیون های Plasma همه از Active Shutter Glasses استفاده می کنند که همانند LCD می باشد، پس به طور خلاصه می توان بیان کرد این تست برای تمامی تلوزیون ها می باشد.

هدف این مقاله شکستن و اندازه گیری کیفیت تصاویر ۳بعدی می باشد. در میان تست ها می توان میزان نور قابل نمایش، لرزش، زاویه دید تصویر، رزلوشن و تیزی تصویر را بیان کرد. در تمام تست ها Soneira ، عینک های Passive نسبت به Active برتری از خود نشان داد.

بله تلوزیون های انفعالی نور قابل نمایش بیشتری نسبت به فعال دارند و زاویه دید آنها هم بهتر از فعال است، اما عینک تلوزیونهای انفعالی راحت تر و مساعد تر نسبت به فعال است، به همین دلیل بیشتر کاربران عینک های انفعالی را ترجیح می دهند.1x1.trans برتری تکنولوژی Passive نسبت به Active در تلویزیون های سه بعدی

در مشاهده نتیجه عینک های انفعالی نکته جالبی در مورد jagged-edge artifacts بیان شد که قابل ملاحظه است (فیلم مورد استفاده برای تست Tron Legacy):

“در بیشتر صحنه های فیلم می توانیم jagged edges را در طی یک خط مشخص دید، به عنوان مثال خطوط مورب بر روی سقف میدان مسابقات(۳۹:۰۴) تاری خاصی داشت، از طرف دیگر Effect های تصویر در طی حرکت فیلم بد و بدتر بود، مشکلات دید تصویر در این فیلم در زمان های ۳۳:۴۰, ۴۲٫۰۴,۱۶:۳۰, ۲۸٫۲۲ به راحتی قابل دید می باشد.”

از طرف دیگر دیگر مقاله نویسان بیان می کنند که خطوط jagged را فقط وقتی به دنبال آنها باشید مشاهده می کنید در غیر اینصورت به این راحتی قابل دید نمی باشند، اما خودم در همان لحظه اول که عینک های انفعالی را در عمل دیدم، متوجه شدم. در نمایشگاه CES هم با مشاهده تلوزیون Vizio به راحتی می توانید خطوط jagged را ببنید. از آنجایی که تا مدتی قبل تصاویر ۳بعدی زیادی مشاهده نمی کردم تاثیرات آن را نمی دانستم، اما حال با دیدن تعداد زیادی فیلم ۳بعدی از نتایج مشاهده تصاویر ۳بعدی می توان خستگی چشم ، اشک و دربعضی موارد درد چشم هم دید.

یکی دیگر از موضوعات مهم این کمپ، رزولوشن و تیزی تصویر می باشد، به طور کلی کمپ انفعالی می گوید که تکنولوژی که  FPR)Fiilm Pattern Retarder) نام دارد به ما اجازه رزلوشن ۱۰۸۰p بدون در نظر گرفتن اینکه تنها نصف خطوط افقی قابل دید می باشد را می دهد. منظور از نصف خطوط افقی به این معنا است که به هر چشم ۵۴۰p می رسد، ترکیب ۲ تیکه ۵۴۰p به همدیگر در مغز انسان صورت می گیرد، مطالعات Soneira نشان داد که تست ۱۰۸۰p بدون هیچ مشکل و با جزوئیات کامل اجرا شده است، کمپ فعال بیداد می کرد که توانایی تلوزیون هایی که بر روی آنها آزمایش می کردند به ۱۰۸۰p برای هر ۲ چشم را دارد(هر چشم ۱۰۸۰p)، در واقع در این روش مغز انسان تصاویر را با هم ترکیب نمی کند بلکه خود تصویری که بیننده به چشم خود دریافت می کند ترکیبی است.

تفاوت تیزی تصویر در آزمایش ها نشان می داد که هر کدام قدرت و نقط ضعف هایی دارند، همچنین فرق رزلوشن قابل توجه ای در موقع نگاه کردن به تلوزیون ۴۷ اینچی انفعالی دیدم، البته تصویر، با تعویض عینک از انفعالی به فعال، متفاوت می شد از طرف دیگر اگر از فاصله دور به تلوزیون نگاه می کردید یک خط افقی مانع دید شما می شد. البته خیلی از مطالبی که در سایت ها اطلاعاتی خبری می بینید این موضوع را تکذیب کرده اند!1x1.trans برتری تکنولوژی Passive نسبت به Active در تلویزیون های سه بعدی

دید شما

اگر شما تمام پست بالا را خوانده باشید باید بیان کنم که علاقه زیادی نسبت به تکنولوژی ۳بعدی دارید، البته در آینده ای نه چندان دور اطلاعات بیشتری در مورد تکنولوژی Active و Passive در اختیار شما قرار می دهیم، برای بسیاری از خوانندگان نظر من اهمیتی ندارد، پس بهتر است خودتان به فروشگاه مورد نظر بروید و تصاویر را بر روی هر ۲ تلوزیون مشاهده کنید و بعد قضاوت کنید.

اما نظر خودم، بیشتر فروشندگان تلوزیون به تکنولوژی ۳بعدی اهمیت نمی دهند چه برسه به Active و Passive! آنها فقط به قیمت اهمیت می دهند. پس بهتر است اول ببینید و بعد خریداری کنید.

نظرات در رابطه با این پست
مجید
مجید در تاریخ 02:26 ساعت 02:26 گفته :
پس کدومش بهتره؟
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :