راهنمایی رزولیشن در تلویزیون

هر تصویر روی صفحه نمایش از نقاط ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است که مجموع این نقاط تصویر را ایجاد می کنند . وضوح تصویر با دو عدد بیان می شود که تعداد پیکسل ها در سطر و ستون را بیان می کند . 
گروه فنی یاسین با بیش از 16 سال سابقه در تعمیرات تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری ، با به کار گیری افراد کارآزموده ،آمادگی دارد تعمیرات تخصصی و سریع  تلویزیون و انواع لوازم صوتی و تصویری شما را در سریعترین زمان و با مناسب ترین قیمت در محل کار یا منزل شما بعهده بگیرد

دفتر مرکزی :     8 الی 18   33323273
حسینی : 09123376056

هر تصویر روی صفحه نمایش از نقاط ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است که مجموع این نقاط تصویر را ایجاد می کنند . وضوح تصویر با دو عدد بیان می شود که تعداد پیکسل ها در سطر و ستون را بیان می کند .
مثلاً وضوح 1024*1280 بیانگر آن است که در هر سطر 1280 پیکسل و در هر ستون 1024 پیکسل وجود دارد . ضرب این دو عدد در یکدیگر یعنی 1310720 ، نشان دهنده وضوح کلی تصویر است . که در این مثال 3/1 مگاپیکسل است . در تلویزیون ها هر چه وضوح تصویر بیش تر باشد کیفیت بهتری ارائه می دهد به خصوص اگر قصد خرید تلویزیون سایز بالا دارید به دنبال مدل های با وضوح بالاتری باشید . البته تلویزیون برای نمایش تصویر با کیفیت بالا نیاز به یک دستگاه پخشی دارد که تصاویر را با کیفیت بالا برای تلویزیون ارسال کند در غیر اینصورت تلویزیون تصاویر را با همان کیفیت معمولی نمایش می دهد . معمولاً مقایسه تلویزیون ها در مورد کیفیت با تعداد پیکسل های موجود در ستون بررسی می شود .

در حال حاضر تلویزیون های دیجیتال در وضوح های 720 و 1080 با یکدیگر رقابت می کنند . وضوح 720 که نمایانگر وضوح کلی 720*1280 است در ال سی دی ها و پلاسماها با اندازه کوچک مورد استفاده قرار می گیرد در واقع وضوح های HD با این مقدار آغاز می شود و تلویزیونی که دارای این وضوح باشد ، معمولاً بر چسب HD Ready می خورد . رزولوشن بعدی 768*1366 است . البته این وضوح جزو استانداردهای HDTV محسوب نمی شود . ولی بسیاری از تولید کنندگان LCD به خصوص در اندازه های کوچکتر از چهل اینچ از این وضوح برای ساخت صفحه نمایش خود استفاده می کنند .

1080 : این وضوح در حال حاضر در مدل های حداقل چهل اینچ تلویزیون های LCD و در مدل های با سایز بزرگ تر از 46 اینچ پلاسما یافت می شود . این استاندارد آخرین وضوح های HDTV محسوب می شوند و وضوح کامل آن 1080*1920 است . تلویزیون هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند ، معمولاً در بر چسب Full HD می خورند .

تمام کنسول های بازی نسل جدید همانند Play Station3 و Xbox 360 قادر به نمایش با وضوح 1080 هستند . بنابراین اگر از این کنسول ها استفاده می کنید این نوع تلویزیون ها می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد .

منبع .fanooss.com

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :