آشنایی با نمايشگرهاي پلاسما (PLASMA)

در نمايشگرهاي پلاسما، از دو قطعه شيشه استفاده شده كه بين آن ها تعداد بسيار زيادي سلول خالي وجود دارد.

plasma01plasma01


داخل اين سلول ها گازهاي (نئون و زنون) وجود دارد. در حقيقت عملكرد هر سلول را مي توان به يك لامپ فلورسنت بسيار كوچك تشبيه كرد. هر نقطه از تصوير نمايشگر پلاسما مانند نمايشگرهاي LCD از سه زير واحد مستقل تشكيل شده است كه هر كدام موقع برانگيخته شدن رنگ هاي قرمز، سبز يا آبي توليد مي كنند  

 

درخشندگي نمايشگرهاي پلاسما بسيار بالا است و مي  توان آن ها را در ابعاد بزرگ ساخت. برخلاف ساير نمايشگرها رنگ سياه توليد شده در اين نمايشگر سياه مطلق يا سياه واقعي است و براي تماشاي فيلم بسيار مطلوب است.

 

قطر كم يكي از مزاياي مهم اين نمايشگرها است. صفحه پلاسما به تنهايي فقط 6 سانتي متر ضخامت دارد و با انضمام مدارهاي كنترل ضخامت آن به زحمت به 10 سانتي متر مي رسد.

عمر مفيد نسل جديد اين نمايشگرها حدود 60 هزار ساعت است. يكي از مزيت هاي صفحات پلاسما در مقايسه با ديگر نمايشگرها، امكان توليد انواع پهن و عريض با عرض نازك است.

چون هر پيكسل به صورت انفرادي روشن مي شود، تصوير توليدي بسيار روشن خواهد بود. و زاويه ديد بالايي را هم فراهم خواهد كرد، روشنايي بسيار زياد پلاسما موجب افزايش نسبت كنتراست مي شود.

اما توجه داشته باشيد كه استفاده از حداكثر درخشش قابل ارائه توسط دستگاه (ميزان كنتراست) عمر مفيد آن را به شدت كاهش مي دهد، بنابراين توصيه مي كنيم از شدت درخشش تلويزيون هاي پلاسما كاسته و آن را در حد مناسبي قرار دهيد.

حال به معايب نمايشگرهاي پلاسما مي رسيم، صرفنظر از ظرافت بسيار زياد، زرولوشن اين نمايشگرها معمولاً پايين تر از رقباي LCD است.

در نمايشگرهاي پلاسماي قديمي سوختن تصوير بسيار شايع بود كه به علت قطبي شدن ذرات گازي داخل نمايشگر ايجاد مي شد. معمولاً نمايش دادن برفك به مدت يك ساعت مي تواند اين پديده را وارونه كرده و آن را تا حدي برطرف كند. در مقابل نمايشگرهاي LCD مشكل سوختن تصوير را ندارند.

نظرات در رابطه با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :